loading

پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین خودرو

در باک خودرو وسیله‌ای به نام پمپ بنزین خودرو (پمپ سوخت) وجود دارد. تقریبا تمام وسایل نقلیه مدرن با موتورهای احتراق داخلی مجهز به پمپ‌ بنزین هستند.

پمپ بنزین خودرو چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

تمام موتورهای احتراق داخلی علاوه بر قطعات مکانیکی و ملزومات مرتبط به آن برای احتراق بدون سوخت کار نخواهند کرد و سوخت خودرو عامل اصلی به حرکت درآمدن آن است. زمانی که باک خودروی خود را پر می‌کنید سوخت داخل آن باید به طریقی به موتور و محفظه احتراق آن برسد تا به جرقه زنی شمع ها سوخت مشتعل شده و موتور شروع به کار کردن کند. پمپ بنزین خودرو (به انگلیسی: Fuel Pump) یکی از قطعات مهم خودرو است که وظیفه انتقال سوخت از باک به موتور را بر عهده دارد.

پمپ‌های سوخت در خودروهای کاربراتوری قدیمی از نوع مکانیکی بودند اما امروز در خودروهای انژکتوری با توجه به اینکه میزان فشار لازم برای پمپاژ سوخت افزایش پیدا کرده از پمپ‌های برقی در خودروها استفاده می‌کنند؛ این پمپ انرژی مورد نیاز برای عملکرد صحیح خود را از باتری خودرو می‌گیرند. همچنین پمپ‌های بنزین خودرو قدیمی که از نوع مکانیکی بودند انرژی مورد نیاز برای فعالیت خود را از موتور دریافت می‌کردند.

پمپ بنزین خودرو یکی از قطعات خودرو است که معمولا در باک بنزین تعبیه شده و وظیفه پمپاژ بنزین را از باک به موتور خودرو دارد. این قطعه حیاتی اگر به درستی کار نکند، خودرو نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در اکثر موارد به علت نرسیدن بنزین به موتور و عدم انجام عمل احتراق، خودرو خاموش می گردد.

پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین خودرو چگونه کار می کند؟

همانطور که اشاره شد، پمپ بنزین خودرو یکی از قطعات حیاتی خودرو است که نقش آن سوخت رسانی به موتور خودرو و در نتیجه کمک به عمل احتراق می باشد. مکان قرار گیری پمپ بنزین خودرو در باک بنزین می باشد. از این جهت این قطعه را در باک خودرو قرار می دهند تا تماس مستقیم با بنزین، بتواند به خنک کردن این قطعه کمک نماید. همچنین قرار گرفتن این قطعه در باک، سبب می شود تا صدای کار کردن آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

پمپ بنزینی که عملکرد مطلوبی داشته باشد، می تواند بنزین را با فشاری بین ۴ تا ۶ بار، به سمت موتور خودرو هدایت کند. اگر این فشار کمترین از این مقدار استاندارد باشد، در نتیجه بنزین به خوبی به محفظه احتراق نخواهد رسید و موتور خودرو به خوبی کار نخواهد کرد. فشار بیشتر از این مقدار نیز باعث می شود تا عملکرد فشارشکن ها در مسیر جریان بنزین تحلیل رفته و در نتیجه به قطعات دیگر در مسیر بنزین، صدمه وارد شود.

در هنگامی که کلید پمپ  بنزین خودرو وصل است، پمپ فعالیت کرده و در حال تنظیم کردن فشار مورد نیاز بنزین برای ایجاد احتراق است؛ در این زمان اگر دقت کنید می‌توانید صدای آن را بشنوید.

 انواع پمپ بنزین خودرو

 1. پمپ بنزین مکانیکی
 2. پمپ بنزین الکتریکی

عوامل خرابی:

متاسفانه عده‌ای عادت به این دارند که باک بنزین را کمتر از حد استاندارد پر کنند و یا در بیشتر مواقع، با خودرویی با سطح بنزین پایین و باک به نسبت خالی رانندگی کنند. در این شرایط، پمپ بنزین خودرو برای اینکه بنزین را به موتور برساند، جهت مکش بنزین فشار زیادی را متحمل می‌شود. حتی ممکن است آلودگی‌هایی که در کف باک انباشته شده، در صورت مکش وارد پمپ بنزین شوند. در نهایت پمپ بنزین به‌خوبی خنک نشده و خواهد سوخت. یکی از شایع ترین دلایلی که پمپ بنزین از کار می افتد، سوختن آن می باشد.

سوختن پمپ بنزین می تواند دلایل زیادی داشته باشد که یکی از آن ها داغ شدن بیش از حد پمپ می باشد که معمولا با پایین رفتن سطح بنزین در باک خودرو، پیش می آید. اگر ما مدت زیادی خودرو را در حالتی که بنزین آن کم است روشن نگاه داریم، ممکن است به دلیل عدم تماس مناسب پمپ با بنزین، این دستگاه داغ شده واز کار بیفتد.

اگر پمپ بنزین خودرو بسوزد، خودرو در هر حالتی خاموش خواهد شد و تا تعویض نشدن پمپ معیوب با یک پمپ سالم، روشن نخواهد شد. فرقی نمی کند شما در جاده تردد می کنید یا در شهر، اگر پمپ بنزین خودروی شما دچار مشکل شود، دردسر بزرگی برای شما ایجاد خواهد شد. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است پمپ بنزین خودروی شما از کار بیفتد، سوختن فیوز پمپ بنزین می باشد.

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

یکی از روش های ساده تست کار کردن یا خرابی پمپ بنزین گوش دادن به  صدا در هنگام باز کردن سوئیچ می باشد. عدم شنیدن صدا از پمپ بنزین خودرو ، می تواند معنی از کار افتادن آن را داشته باشد. معمولا به سبب جلوگیری از وارد آمدن خسارت به پمپ بنزین، در مسیر جریان الکتریکی از باتری به پمپ، یک فیوز قرار می گیرد تا در صورت نوسانات برق، این فیوز مانع از سوختن پمپ بنزین شود.

 1. روشن شدن چراغ چک خودرو با کاهش فشار بنزین
 2. روشن نشدن خودرو
 3. افزایش شتاب ناگهانی خودرو
 4. شنیدن صدا از باک بنزین خودرو
 5. شنیده نشدن صدای پمپ بنزین با زدن سوئیچ
 6. کم شدن قدرت موتور
 7. افزایش مصرف بنزین
 8. وارد شدن بیش از حد سوخت به موتور
 9. متوقف شدن حرکت موتور
 10. پرش موتور
 11. استال خودرو در دمای بالا

شما میتوانید با مراجعه به شرکت لوازم یدکی سامکو در کمترین زمان ممکن نسبت به تهیه لوازم مورد نیاز خود اقدام بفرمایید.

پمپ بنزین خودرو

یکی از اصلی‌ترین دلایل خراب شدن پمپ بنزین خودرو عادت رانندگی با سوخت کم است.

رانندگی با مقدار سوخت کم باعث می‌شود تا احتمال داغ شدن پمپ بنزین و خراب شدن آن بالا رود و در نتیجه هزینه‌های بیش‌تری از به موقع بنزین زدن را روی دست شما بگذارد. پمپ سوخت همچنین دارای فیلتری می‌باشد که عادت رانندگی با بنزین کم باعث می‌شود این فیلتر بسیار سریع کثیف شده و هنگامی که رسوبات و ناخالصی سوخت به کف باک می‌روند، فیلتر را به سرعت مسدود کنند.

بهترین راه برای پیشگیری از این قبیل مشکلات این است که همیشه بنزین خودروتان بیش از یک چهارم حجم باک باشد. دقت کنید که نظیر این مشکلات در صورت رسوب‌گیری و کثیف بودن فیلتر بنزین نیز رخ می‌دهد. اگر هر یک از این نشانه‌ها را در خودرویتان مشاهده کردید و یا احساس کردید که پمپ سوخت شما ایراد دارد، حتماً هر چه سریع‌تر به متخصص مراجعه کنید.

 

لوازم یدکی ام وی ام و سایر خودروهای چینی را با ضمانت نامه ۴ماهه بدون قید و شرط از شرکت قطعات خودرو چینی سامکو بخواهید

با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.