loading

واترپمپ

واترپمپ

واترپمپ چیست؟

یکی از مهمترین قطعات موتور و پیشرانه خودرو واترپمپ نام دارد و همانطور که از اسمش پیداست وظایفش مربوط به پمپاژ آب می باشد. این قطعه را باید یکی از مهمترین قطعات خودرو دانست که در صورت خرابی آن با مشکلاتی رو به رو خواهید شد و همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه اصلی آن به جریان در آوردن مداوم آب و مایع ضد یخ و ضد جوش در داخل موتور برای تنظیم دمای آن است.
در بیشتر مواقع قطعات کوچک در یک موتور خودرو نادیده گرفته می شود، اما این قطعات اغلب از مهمترین اجزا هستند تا همه چیز به درستی اجرا شود و در مسیر خود قرار گیرد. واترپمپ اساسی ترین نقش را در سیستم خنک کننده موتور ایفا می کند.

کارکرد واترپمپ چگونه و چیست؟

یکی از پمپ‌های موجود در پیشرانه، پمپ آب آن است که در بین عموم به نام لاتین آن یعنی واتر‌پمپ شناخته می‌شود. این قطعه اهمیت بالایی دارد چرا که وظیفه چرخش آب را درون بلوک سیلندر و سر‌سیلندر برعهده داشته و کوتاهی از وظیفه آن برابر با سوختن واشر سیلندر در مرحله اول و قفل شدن موتور در آخرین مرحله است که هر کدام هزینه‌های خاصی را بر دوش راننده خواهند گذاشت.

واترپمپ یک پمپ پر‌قدرت است که شدت کاری آن بالا بوده و آب را با سرعت بالایی درون موتور می‌چرخاند. این قطعه نیروی خود را از پولی سر میل‌لنگ می‌گیرد و این انتقال نیرو با استفاده از یک تسمه رخ می‌دهد که معمولا با قطعات دیگری نیز در ارتباط است و به آنها نیز نیرو منتقل می‌کند.

پمپاژ آب و ضد یخ به منظور جلوگیری از جوش آوردن خودرو می باشد و مشخصا یکی از مهمترین قطعات داخل موتور، واترپمپ است. این قطعه با پمپاژ آب در اطراف موتور و سیلندرها باعث خنک شدن موتور خودرو می شود و این آب پس از گردش توسط واترپمپ دوباره به رادیاتور باز می گردد. این عمل توسط پره های داخل واترپمپ انجام می شود. و مکان قرارگیری واترپمپ بر روی سیلندر و کنار تسمه تایم می باشد و بعضا مستقیما به آن متصل می باشد.
یکی از اجزای سیستم خنک کننده موتور خودرو واترپمپ است. این قطعه به صورت مداوم مایع رادیاتور را به سمت موتور خودرو پمپاژ می‌کند تا از بالا رفتن حرارت موتور در هنگام کار کردن جلوگیری نموده و مانع جوش آوردن موتور گردد. موتور خودرو به هنگام کارکردن، دمای بسیار بالایی در حدود ۲۵۰۰ درجه سانتی‌گراد از خود تولید می‌کند. جهت کارکرد بهینه، دمای موتور باید در محدوده ۹۰ تا ۹۵ درجه سانتی‎گراد نگه داشته شود.
معمولاً تسمه تایم، واترپمپ را به طور مستقیم می چرخاند و یا تسمه کمکی که به پولی سر واترپمپ متصل است پروانه درون آن را به چرخش در می آورد. در نتیجه فعالیت واترپمپ با فعالیت موتور وسیله نقلیه در ارتباط است.
شما میتوانید با مراجعه به شرکت سامکو،قطعات مورد نیاز خودرا در کمترین زمان،بالاترین کیفیت و نازل ترین قیمت تهیه کنید.

واترپمپ

راه آزمایش واتر‌پمپ

برای تست واتر‌پمپ باید منتظر بمانیم تا پیشرانه خودرو گرم شده و با باز شدن ترموستات، حجم اصلی آب به درون رادیاتور خودرو راه یابد. در این زمان دهانه رادیاتور را کاملا از آب پر می‌کنیم تا بتوان سطح آن را به وضوح مشاهده کرد. در این حالت اگر گاز دهیم، سطح آب به داخل رادیاتور کشیده می‌شود که نشان از کارکرد صحیح واترپمپ است. همچنین در خودرو‌هایی که دهانه رادیاتور مستقیما به داخل رادیاتور راه دارد و سطح اصلی آب به طور مستقیم دیده می‌شود، کارکرد واترپمپ و در نتیجه چرخش کاملا واضح آب درون رادیاتور به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. فراموش نکنیم که بعد از تست کارکرد واتر‌پمپ حتما مسیر چرخش آب را هوا‌گیری کنیم.

بهترین زمان تعویض واترپمپ چه زمانی است؟

واترپمپ معمولاً به وسیله تسمه تایم حرکت می‌کند اما گاهی تسمه کمکی که به پولی سر واترپمپ متصل است موجب حرکت آن می‌شود. به همین دلیل تعمیرکاران خودرو معمولاً پیشنهاد می‌کنند که با هر بار تعویض تسمه تایم، واترپمپ نیز تعویض گردد، چون دسترسی به هر دو قطعه سخت و هزینه تعویض آن بسیار بالاست.

اگر به خرابی واترپمپ رسیدگی نشود موجب ایجاد خسارت و خرابی در واشر سرسیلند و موتور خودرو خواهد شد، بنابراین بهتر است علائم خرابی واترپمپ را بشناسیم و با بررسی آن از ایجاد هزینه‌های گزاف تعمیرات واشر سر سیلند و موتور خودرو جلوگیری نماییم.

نشانه های خرابی واترپمپ چیست؟

۱- نشتی مایع خنک کننده از جلو ماشین
واترپمپ شامل واشرها و آب­ بندی­هایی است که مایع خنک­ کننده را نگه میدارند. بنابراین این اطمینان حاصل می شود که جریان ثابتی از مایع خنک ­کننده از رادیاتور به سمت موتور هدایت میشود. در نهایت،این واشرها و اب­ بندی­ها فرسوده می ­شوند، خشک می شوند، ترک میخورند و یا به طور کامل میشکنند. بنابراین مایع خنک­ کننده از زیر بخشی از وسیله نقلیه که پمپ آب در آن قرار دارد چکه میکند که نشان دهنده نارسایی واترپمپ است.
اگر نشتی مشاهده کردید باید بعد از سرد شدن موتور، مخزن مایع خنک ­کننده را بررسی کنید. توجه داشته باشید که اگر نشتی کم باشد، قطره ها زود خشک میشوند ولی رد آنها باقی میماند و قابل تشخیص است.
۲- گرمای بیش از حد موتور
اول از همه اگر موتور ماشین شما بیش از اندازه گرم می ‎شود، ممکن است به این دلیل باشد که پمپ آب ماشین شما وظیفه خود را به خوبی انجام نمی ‎دهد و بنابراین بهتر است به سرعت برای رفع این مشکل اقدام کنید که در غیر اینصورت ممکن است موتور ماشین و یا بسیاری دیگر از قطعات خودرو شما آسیب ببینند. اتومبیل‌های مدرن داری مانیتور داخلی هستند که می ‎توان به وسیله آن‌ها دمای موتور را بررسی کرد و در صورت نشان دادن دمای بیش از حد موتور توسط مانیتور، نسبت به تعمیر ان اقدامات لازم را انجام داد. اگر اتومبیل شما دارای مانیتور داخلی نیست، می ‎توانید با لمس کردن موتور ماشین متوجه این موضوع شوید. در اتوموبیل‌هایی که پمپ آب فرسوده دارند، موتور چند دقیقه بعد از روشن ماندن ماشین بیش از اندازه داغ می ‎شود.
۳- صدای ناله مانند قرقره واترپمپ ماشین
یکی دیگر از علائمی که به راحتی قابل شناسایی است و نشان دهنده پمپ آب فرسوده در ماشین است، قرقره شل پمپ آب است که باعث ایجاد صدای ناله در هنگام رانندگی با سرعت بالا می ‎شود که در چنین شرایطی اگر نسبت به تعمیر و یا تعویض واترپمپ اتومبیل خود اقدامات لازم را انجام ندهید ممکن است باعث آسیب رسیدن به قطعات دیگر ماشین از جمله موتور آن شود.
۴- زنگ زدگی،خوردگی پمپ آب
نشت تدریجی در طول زمان باعث ایجاد مواد معدنی مختلف در اطراف پمپ آب می شود. چک کردن زیر هود الزامی است و همچنین پمپ آب ممکن است زنگ زده باشد و در سطح پمپ,مخلوطی از آلودگی با خنک کننده باشد علاوه بر این علائم همچنین ممکن است سوراخ های کوچک از خوردگی در فلز باشد که این علائم باید بلافاصله بررسی شود.
۵- خوب کار نکردن کولر خودرو
اگر کولر خودروی شما خوب خنک نمی‌کند و کارکرد آن با مشکل روبروست بهتر است واترپمپ خودروی خود را بررسی نمایید.

نکاتی برای جلوگیری از خرابی واترپمپ

• مایع خنک ­کننده را در فاصله های زمانی توصیه شده توسط کارخانه سازنده، عوض کنید. مایع خنک ­کننده ­ی فرسوده و قدیمی باعث میشود که واترپمپ زنگ بزند و خراب شود.

• هنگام تعویض تسمه واترپمپ به هم تراز بودن آن با پولی و شل یا سفت نبودن تسمه دقت کنید. تسمه ای که شل باشد، تراز نشده باشد و یا بیش از حد کشیده شده باشد، از عملکرد مناسب پمپ آب و سایر لوازم جانبی جلوگیری می کند و می تواند به شفت پمپ، بلبرینگ و آب ­بندی ها آسیب برساند.
مشکل داغی بیش از حد موتور را سریعا رفع کنید. زیرا به پروانه داخل واترپمپ آب­ بندی موتور آسیب جدی وارد میکند.
• از یک واترپمپ باکیفیت استفاده کنید تا سیستم خنک ­کننده­ی ماشین شما در شرایط بهینه و برای مدت طولانی­ تری کار کند.
• هنگامی که واترپمپی که با تسمه تایم کار میکند را تعویض میکنید، تسمه تایم را هم همزمان تعویض کنید، مخصوصا زمانی که واترپمپ نشتی داشته باشد. تسمه تایم فرسوده به واترپمپ آسیب میزند. در بیشتر موارد، واترپمپ و تسمه تایم عمر مفید یکسانی دارند و شما میتوانید با تعویض همزمان آنها در پول و وقت خود صرفه جویی کنید.

 

واترپمپ

 

لوازم یدکی ام وی ام و سایر خودروهای چینی را با ضمانت نامه ۴ماهه بدون قید و شرط از سامکو بخواهید

با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.