با افزایش هزینه بنزین، همه به دنبال راهی برای کمتر کردن میزان مصرف سوخت انواع خودروها به خصوص خودروهای چینی هستند.اکنون با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین مساله مصرف سوخت در خودروهای مصرفی کشور با حساسیت بیشتری باید دنبال شود.اگر قصد خرید خودرو های چینی را دارید, شاید بهتر باشد درباره مصرف سوخت انواع خودروی چینی نیز اطلاعاتی داشته باشید.
اولین کاری که در رابطه با به کاهش میزان مصرف سوخت توجه کنیم این است که بفهمیم که خودروی ما تا چه حد مصرف بالایی دارد .کاهش مصرف سوخت انواع خودروهای چینی کار سختی نیست.
برای اینکه بدانید خودروی شما چه مقدار می سوزاند باید هنگامی که چراغ بنزین خودرو روشن می شود و برای بنزین زدن به پمپ بنزین مراجعه کردید بعد از بنزین زدن کیلومتر خودروی خود را صفر کنید و تا روشن شدن دوباره چراغ چک بنزین خودرو کیلومتر را چک کنید و مصرف سوخت خود را محاسبه کنید . با مقایسه این عدد با مصرفی که کارخانه برای خودرو مشخص کرده متوجه مصرف بالاتر خودرو می شوید .
در یک گزارش آماری و تحلیلی تلاش کرده‌ایم ضمن مقایسه ۴ مدل از خودروهای چینی این مصوبه با نمونه‌های متوسط اروپایی، میزان استاندارد مصرف سوخت را در خودروهای روز دنیا بررسی کنیم.
• چری تیگو ۵ / هوندا سی‌آر-وی
خودروی تیگو ۵ شرکت چری که حدود ۱سال است جای خود را در چین به نسل جدید داده از یک موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر با قدرت ۱۳۹ اسب بخار استفاده می‌کند که با عرضه ۱۸۲ نیوتن‌متر گشتاور، به نسبت محصولات روز جهان قدرت پایینی را ارائه می کند.

این میزان در یک محصول ژاپنی مثل هوندا سی‌آر-وی جدید که از موتوری ۱٫۵ لیتری، توربو و ۴سیلندر سود می‌برد حدود ۱۹۲ اسب بخار و ۲۶۰ نیوتن‌متر گشتاور است. این آمار و ارقام در حالی به ثبت رسیده که تیگو ۵ در هر صد کیلومتر بیش از ۸٫۸ لیتر بنزین مصرف می‌کند اما هوندا سی‌آر-وی کمتر از ۵٫۵ لیتر سوخت مصرف می‌کند.
• لیفان ۸۲۰ / رنو تالیسمان -دی‌اس۵ ال‌اس ۲۰۱۷
در حالی که موتور ۲۴۰۰‌سی‌سی و حجیم لیفان با قدرت ۱۵۸ اسب بخار و ۲۱۹ نیوتن‌متر گشتاور در هر صد کیلومتر حدود ۱۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند، رنو تالیسمان به لطف فناوری تی‌سی‌ای و یک موتور ۱٫۶لیتری توربو، تا ۱۹۰ اسب بخار نیرو و ۲۴۰ نیوتن‌متر گشتاور داشته و در هر صد کیلومتر کمتر از ۶ لیتر مصرف می‌کند .

در عین حال مقایسه میزان کارایی و قدرت موتور توربوی ۱۶۰۰‌سی‌سی دی‌اس۵ با محصولات روز لیفان نظیر ۸۲۰ گویای نکات بسیاری باشد. موتور این خودرو با تولید ۱۶۵ اسب‌بخار نیرو و ۲۲۰ نیوتن‌متر گشتاور، در هر صد کیلومتر تنها ۵ لیتر سوخت مصرف می‌کند.

• چری آریزو ۵ / رنو مگان ۲۰۱۷
سدان رنو مگان که قرار است به زودی راهی بازار ایران نیز شود، با داشتن یک موتور ۱۲۰۰ سی‌سی توربو، از نیرویی معادل ۱۳۰ اسب بخار و مصرف سوختی در حدود ۵٫۵ لیتر سود می‌برد. جالب است بدانید که موتور ۱٫۵لیتری شرکت چری که روی مدل آریزو ۵نصب شده قدرتی معادل ۱۱۴ اسب بخار دارد و در حدود ۸٫۷ لیتر نیز بنزین مصرف می‌کند که نشان از فاصله فاحش موتورهای چری با تکنولوژی روز جهان است.
• جک اس۵ / میتسوبیشی ای‌اس‌ایکس
کراس‌اوور کوچک شرکت میتسوبیشی که از موتوری ۲لیتری سود می‌برد با داشتن قدرتی ۱۵۰ اسب بخاری، در هر صد کیلومتر معادل ۸لیتر بنزین مصرف می‌کند. مدل ۱۸۰۰سی‌سی جک اس۵ اما با تولید قدرتی معادل ۱۴۰ اسب بخار، در هر صد کیلومتر حدود ۹ لیتر سوخت مصرف می‌کند.

مصرف سوخت

روشهای کاهش مصرف سوخت

عوامل زیادی در افزایش مصرف سوخت موثر است .ما در این مطلب به چند نکته اشاره می کنیم تا با بررسی آنها تا حد زیادی به مصرف سوخت کارخانه نزدیک می شوید.
۱- تاثیر درب باک در کاهش مصرف سوخت
طبق یک تحقیق سهل انگاری در بسته شدن درب باک بنزین عامل تبخیر ۱۴۷ میلیون گالن بنزین در دنیا بوده.یکی از دلایل اصلی در بروز عدم تطابق میان مسافت طی شده و بنزین باقی مانده در باک همین موضوع می باشد.
۲- درجا کار کردن خودرو
از درجا کار کردن خودرو پرهیز نمایید اگر نیازی به رانندگی با خودرو ندارید و نیازی نیست خودرو حرکت کند می توانید خودرو را خاموش کنید . در روزهای سرد که خودرو را تازه روشن میکنید برای گرم کردن خودرو با دنده یک حرکت کنید و تا بالا آمدن آمپر آب با دنده سنگین و به آرامی به حرکت ادامه دهید . این کار باعث می شود گیربکس نیز آسیب نبیند و تاحد زیادی در مصرف سوخت خودرویتان صرفه جویی شود.
۳- رانندگی پر گاز و ترمز های شدید
با این سبک رانندگی بنزین با فشار بالا به موتور پمپاژ می شود و احتراق در موتور به درستی انجام نمی شود و باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود .همچنین ترمز های شدید پی در پی به موتور فشار آورده و مصرف بالا می شود.
۴- تعویض دوره ای فیلترهای خودرو
یکی از عواملی که بسیار بر میزان مصرف سوخت انواع خودروهای چینی و سایر خودروها تاثیر گذار است فیلترهای خودرو است . فیلترهای کثیف باعث می شود قدرت موتور کاهش یابد و راننده برای سرعت بیشتر گرفتن بیشتر پدال گاز را فشار دهد و مصرف به شدت افزایش می یابد . پیشنهاد ما این است که در دوره های معین تمامی فیلترها را باهم تعویض کنید حتی اگر یکی از آنها هنوز کامل از بین نرفته باشد .
۵- تنظیم باد لاستیک خودرو
هرچه باد لاستیک کم باد تر باشد مصرف بالا تر می رود البته که هر چهار چرخ باید فشار باد یکسانی داشته باشد که این فشار باد استاندارد در دفترچه راهنمای خودرو قابل مشاهده می باشد .
۶- کاتالیزور خودرو را حتما چک کنید.
یکی از تاثیر گذارترین عوامل در مصرف سوخت و آلایندگی هوا همین کاتالیزور خودرو می باشد . با مراجعه به تعمیرگاه در هنگام تعویض روغن و فیلتر می توانید از تعمیرکار درخواست کنید تا کاتالیز خودرو را هم چک کند . در ادامه یاد آور می شویم مهمترین عامل در کاهش مصرف سوخت فرهنگ صحیح رانندگی و صبر و حوصله در هنگام رانندگی می باشد. اگر می خواهید به اهمیت این موضوع پی ببرید می توانید با محاسبه ی مصرف سوخت خود با رعایت تمامی موارد رانندگی صحیح به این کاهش مصرف سوخت پی ببرید .
باتوجه به نکات گفته شده و میزان مصرف سوخت در خودروهای چینی شما میتوانید با مصرف صحیح در صرفه جویی میزان مصرف خود کوشا باشید

اگر از طرفداران خودروهای چینی  هستید از بابت تامین لوازم یدکی آن ها نگرانی نداشته باشید و با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی سامکو تماس بگیرید