loading

منبع انبساط

منبع انبساط

منبع انبساط خودرو همان رادیاتور خودرو است که وظیفه خنک کردن موتور خودرو و سایر تجهیزات آن را به عهده دارد. در واقع رادیاتور را می‌توان به‌عنوان منبع انبساط خودرو درنظر گرفت که با انتقال سریع حرارت از آب به هوا کمک می‌کند که دمای خودرو از حد مشخص شده‌ای بالاتر نرود. از آنجا که موتور خودرو بر پایه سیستم احتراق داخلی سوخت کار می‌کند تولید حرارت در آن امری اجتناب‌ناپذیر است. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای موتور، که ممکن است به صدمه دیدن پیستون ، سیلندر ، رینگ و دیگر قطعات موتور منجر شود ، از سیستم خنک‌کننده استفاده می شود.

حال به بررسی عملکرد رادیاتور و منبع انبساط می پردازیم:

رادیاتور یک مبدل حرارتی است و وظیفه دارد که مقداری از گرمای آب رابه هوای عبوری از میان شبکه ی خود انتقال دهد. رادیاتورها دارای دو منبع انبساط جانبی یایک مخزن بالایی و یک مخزن پایینی هستند هر شبکه ی رادیاتور ، که حاوی لوله های عبور جریان مایع هستند ، متصل میشوند رادیاتور را به دلیل قابلیت مطلوب انتقال حرارت شبکه، درجنس مس یا آلومینیوم میسازند.

با جریان یافتن هوا از بین پره های شبکه ، حرارت مایع در جریان داخل لوله های رادیاتور به هوای عبوری منتقل میشود و در نتیجه دمای مایع کاهش میابد . در برخی خودروها خنک‌کن روغن (اویل کولر)جعبه دنده ی اتوماتیک نیز در رادیاتور نصب میشود.

منبع انبساط یک مخزن جانبی است که به مدار بسته شدن سیستم خنک‌کاری منجر میشود. این به مخزن بالایی رادیاتور یاجانبی مرتبط میشود منبع معمولا و آب خارج شده از رادیاتور را هنگام انبساط ناشی از گرم شدن بیش از حد درخود نگه داری مینماید، در واقع با افزایش فشار مایع به مقدار از پیش تعیین شده وبازشدن سوپاپ فشاری در پوش رادیاتور،مایع اضافی از لوله سرریز میکند و به منبع انبساط هدایت میشود.هنگام سردشدن موتور وبروز خلا در رادیاتور با بازشدن سوپاپ خلا در پوش رادیاتور خنک‌کننده از منبع انبساط به مخزن رادیاتور بازمیگردد.

شرکت لوازم یدکی سامکو ارائه دهنده بروزترین لوازم یدکی خودرو با نازل ترین قیمت ممکن میباشد.

این حرارت تولیدی اگر از حد مشخصی بالاتر رود خرابی موتور را به‌همراه دارد. از طرف دیگر کمبود حرارت نیز برای موتور خودرو آسیب‌زا است. بهترین دما برای موتور ۸ الی ۸۲ درجه سانتیگراد است و این رادیاتور است که کمک می‌کند موتور از دمای مذکور بالاتر نرود. در جهت نگهداری خودرو سالم بهتر است بدانید اگر دمای موتور خودرو شما از حد مطلوبی بالاتر رود اصلا دور از انتظار نیست که قطعات موتور تاب برداشته و یا تغییر شکل دهند. اصطلاحاً در این حالت گیرپاژ رخ می‌دهد.

خودسوزی موتور و همچنین ذوب شدن قطعات حساسی همچون شمع و سوپاپ‌ها نیز از جمله خسارات احتمالی دیگر است.مشکلات احتمالی مذکور حکایت از اهمیت بالای رادیاتور و منبع انبساط خودرو دارد.

البته لازم به یادآوری است که موتور خودرو اگر سرد بوده و دمای پایینی نیز داشته باشد اجزای آن به درستی وظیفه محوله خود را انجام نداده و راندمان موتور پایین می‌آید. بنابراین رادیاتور و سیستم خنک‌کننده خودرو نه‌ ‌تنها از گرم شدن بیش از حد مجاز خودرو جلوگیری می‌کند که به خودرو اجازه می‌دهد به دمای بالای مناسب و بهینه نیز برسد.

می توان رادیاتور را قلب سیستم خنک کننده خودرو دانست. این سیستم آب رادیاتور یا مایع خنک کننده را به اطراف سر سیلندر ها و سوپاپ های موتور هدایت می کند تا گرمای آنها گرفته شده و توسط فن های خنک کننده دفع شود.

 

منبع انبساط

نحوه کار با منبع انبساط:

۱- منبع انبساط را پیدا کنید.

  • در بیشتر موارد برای منبع انبساط قابلیتی در نظر گرفته می شود تا بتوان مایع خنک کننده جمع شده در آن را به سیستم خنک کننده خودرو بازگرداند، بنابر این بهتر است به جای اینکه آب رادیاتور را مستقیما به خودِ رادیاتور اضافه کنید، آن را داخل منبع انبساط بریزید. با این روش مایعی که اضافه می کنید در صورت وجود فضای خالی وارد سیستم خنک کننده خودرو شده و سر ریز نخواهد شد.

۲- مایع خنک کننده را با آب مقطر مخلوط کنید.

برای اینکه آب رادیاتور خودروی شما ترکیب درستی داشته باشد، مایع خنک کننده و آب مقطر را با نسبت ۵۰-۵۰ مخلوط کنید. برای این کار می توانید از یک بطری خالی آب رادیاتور استفاده کنید: ابتدا نیمی از بطری را با آب مقطر پر کرده و سپس فضای خالی باقیمانده بطری را با مایع رادیاتور پر کنید.

  • توجه داشته باشید که می توانید تا ۷۰ درصد مایع خنک کننده و ۳۰ درصد آب مقطر نیز برای ساختن ترکیبِ آب رادیاتور استفاده کنید، اما در بیشتر مواقع نسبت نصف-نصف کارایی بیشتری دارد.

۳- آب رادیاتور را داخل سیستم خنک کننده خودرو بریزید.

اگر منبع انبساط وجود دارد، ترکیبی که برای آب رادیاتور ساخته اید را داخل آن بریزید. اگر خودروی شما منبع انبساط ندارد و یا اگر منبع انبساط قابلیت بازگرداندنِ مایع درونش به سیستم خنک کننده خودرو را ندارد، ترکیبی که برای آب رادیاتور ساخته اید را مستقیما داخل خودِ رادیاتور بریزید، فقط دقت کنید که سطح مایع از خطی که نشان دهنده پُر بودن است بالاتر نرود.

  • فراموش نکنید که پس از اضافه کردنِ مایع خنک کننده تازه به رادیاتور و پیش از روشن کردن موتور، درب رادیاتور را ببندید.

۴- موتور خودرو را روشن کنید.

دقت کنید که آیا صدایی غیر عادی به گوش می رسد یا خیر.علاوه بر این،عملکرد فن های رادیاتور را نیز چک کنید.اگر صدای دنگ دنگ،جرنگ جرنگ یا فرفر به گوش می رسد،ممکن است فنِ خنک کننده دچار اشکال شده باشد که در اینصورت در کارکرد سیستم خنک کننده خودرو اختلال ایجاد خواهد شد.

۵- اطمینان حاصل کنید که نشتی در سیستم خنک کننده وجود ندارد.

چک کنید که لوله ها و شلنگ هایی که مایع خنک کننده در آنها جریان دارد نشتی و یا پیچ خوردگی نداشته باشند.اگر از قبل نشتی در سیستم وجود داشته، با اضافه کردنِ مایع تازه ممکن است بتوانید این نشتی را راحت تر تشخیص دهید. اگر می خواهید سیستم انتقال قدرت خودروی شما برای مدت زمانِ طولانی عملکردی مناسب داشته و سالم بماند، باید بدانید که وجود آب رادیاتور به میزان کافی در سیستم خنک کننده خودرو تاثیر بسیار زیادی در این موضوع دارد. همانطور که می دانید، اگر سیستم خنک کننده به درستی کار نکند، امکان دارد دمای موتور بیش از حد بالا رفته و آسیب ببیند.

اگر مشاهده کردید که حتی پس از اضافه کردنِ مایع تازه به سیستم، سطح مایع خنک کننده پایین رفته است، احتمال دارد جایی در سیستم خنک کننده نشتی وجود داشته باشد که توسط شما قابل تشخیص نباشد. در این صورت باید به یک مکانیک متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا سیستم خنک کننده خودروی شما را بطور کامل مورد بررسی قرار داده و نشتی آن را برطرف کند.

رادیاتور خودروی شما در جلوگیری از بالا رفتنِ بیش از حدِ دمای موتور نقشی حیاتی ایفا می کند. پایین بودنِ سطحِ آب رادیاتور می تواند سبب بروز صدمات جدی به موتور خودرو شود. توجه داشته باشید که هزینه چک کردن و اضافه کردنِ آب رادیاتور بسیار کمتر از هزینه تعمیرات موتوری خواهد بود که بر اثر بالا رفتنِ بیش از حدِ دما صدمه دیده است. هر موقع مشاهده کردید که سطح آب رادیاتور پایین آمده است، توصیه می شود در اسرع وقت به آن مایع خنک کننده اضافه کنید تا مانع از خراب شدن منبع انبساط خودرو خود شوید.

منبع انبساط

لوازم یدکی ام وی ام و سایر خودروهای چینی را با ضمانت نامه ۴ماهه بدون قید و شرط از شرکت قطعات خودرو چینی سامکو بخواهید

با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.