loading

سیبک خودرو

سیبک خودرو

سیبک خودرو چیست؟

قطعه ای به نام سیبک خودرو (به انگلیسی Ball Joint) وجود دارد که علاوه بر متصل کردن چرخ ها به سیستم تعلیق، واسطه چرخیدن چرخ ها نیز می شود. اولین تصویری که از وسیله ای  به نام خودرو در ذهنمان نقش می بندد، وسیله ایست که وظیفه اصلی اش حرکت است. این حرکت در واقع تبدیل انرژی به حرکت است که این اتفاق در واقع به طور عمده تشکیل شده از حرکت دورانی است.

سیبک خودرو یک قطعه کروی فلزی است که به آن یک بازو متصل شده است، این قطعه کروی در درون یک محفظه فولادی که اطراف آن با لاستیک پوشانده شده حرکت دورانی می‌کند. این حرکت دورانی باعث می شود تا قطعه ای که در قسمت بازوی سیبک متصل شده است، توانایی حرکت به طرفین و بالا و پایین را به طور همزمان داشته باشد.

بنابراین این قطعات نقش مهمی را در فرمان پذیری خودرو و همچنین در سیستم تعلیق خودرو بازی می کنند. هنگامی که شما فرمان خودرو را به یک جهت می چرخانید، سیبک فرمان این حرکت را به چرخ ها منتقل می کند و از طرفی حرکت در جهت بالا و پایین، سبب می شود تا در هنگام حرکت خودرو در دست اندازها و سطوح ناهموار، چرخ ها از انعطاف پذیری مورد نیاز بهره مند شوند.به همین علت است که وجود هر گونه اشکال در این قطعه به طور مستقیم در سیستم تعلیق و فرمان خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

ذات خودرو با دو حرکت رفت و برگشتی و دورانی عجین بوده و انرژی تولیدی در موتور به واسطه سایر تجهیزات و سیستم‌های خودرو تبدیل به انرژی دورانی می‌شود. از مهم‌ترین تجهیزاتی که در فراهم نمودن حرکت دورانی در خودرو نقش بسزایی دارند، سیبک‌خودرو است.

سیبک خودرو

نحوه عملکردسیبک‌خودرو

هنگامی که شما فرمان خودرو را به یک جهت می چرخانید، سیبک خودرو این حرکت را به چرخ ها منتقل می کند و از طرفی حرکت در جهت بالا و پایین، سبب می شود تا در هنگام حرکت خودرو در دست اندازها و سطوح ناهموار، چرخ ها از انعطاف پذیری مورد نیاز بهره مند شوند. به همین علت است که وجود هر گونه اشکال در این قطعه به طور مستقیم در سیستم تعلیق و فرمان خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

شرکت سامکو ارائه دهنده بروزترین محصولات لوازم یدکی خودرو با نازل ترین قیمت میباشد.

علائم خرابی سیبک خودرو

سیبک ها در خودرو نقش مهمی را ایفا می کنند و با این که معمولا در معرض آسیب های مختلفی قرار می گیرد اما به سادگی خراب نمی شود. با این حال ممکن است بنا به دلایل مختلفی، این قطعه از خودرو نیز دچار مشکلات مختلفی شود. در ادامه تعدادی از علائم خرابی سیبک خودرو ذکر شده است که با مشاهده هر کدام از این نشانه ها، باید سلامت این قطعه را بررسی کنید.

 1. خلاصی بیش از حد فرمان
 2. لرزش فرمان هنگام رانندگی
 3. صدای غیر عادی خودرو هنگام عبور از دست اندازها
 4. کشیده شدن فرمان به یک سمت مخصوصا موقع دور زدن
 5. عدم بازگشت فرمان به حالت اول پس از گردش فرمان
 6. فرسودگی زود به زود و اصطحلاک غیر عادی سیستم فرمان خودرو
 7. مناسب نبودن عملکرد فرمان و فرمانپذیری خودرو
 8. سایش غیر طبیعی لاستیک های جلویی خودرو
 9. سفت شدن فرمان

در صورت مشاهده هریک موارد فوق حتما به مکانیک مراجعه کرده تا رفع ایراد شود و از خطرات و ایرادات بعدی جلوگیری شود.

دلایل خرابی سیبک خودرو

خرابی سیبک خودرو می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که به آنها اشاره میکنیم. دانستن این دلایل می تواند کمک شایانی به مالکان خودرو کرده تا با رعایت نکاتی که منجر به سلامت بیشتر این قطعه شوند.همچنین پس از اطلاع از خرابی سیبک خودرو و رفع ایراد سیبک، باید از دلایل این اتفاق نیز مطلع باشند. زیرا ممکن است ایراد دیگری در خودرو به صورت مداوم باعث خرابی سیبک شده و تا زمان رفع نکردن این ایراد، سیبک نیز به صورت مداوم دچار آسیب شود.

شما میتوانید در هرزمان با مراجعه به شرکت لوازم یدکی سامکو نسبت به تهیه محصول مورد نظر خود اقدام بفرمایید.

سیبک خودرو

صرف اطلاع از علائم خرابی یک قطعه یا سیستم در خودرو، ارزش افزوده خاصی برای راننده یا مالک خودرو ایجاد نمی‌کند بلکه باید دلایل این امر نیز مشخص و مرتفع شوند. مهم‌ترین دلایل خرابی سیبک‌ خودرو عبارتند از:

 • زنگ‌زدگی سیبک‌ها
 • خوردگی سیبک‌ها
 • چرخاندن فرمان با قدرت زیاد
 • هرز شدن پیچ و مهره‌ها
 • پارگی گردگیر سیبک
 • عبور از دست اندازها با سرعت بالا
 • هرز شدگی و لقی
 • بروز تصادفات

شکستن سیبک خودرو باعث هرزشدن فرمان و عدم فرمان پذیری خودرو خواهد شد و در نتیجه هنگامی که این قطعه از سیستم فرمان دچار مشکل عمده شود، رانندگی با خودرو امکان پذیر نخواهد بود. در نتیجه پیشنهاد می شود که قبل از این که این ناحیه از خودرو دچار مشکل عمده شود، در صورت مشاهده علائم بالا، به فکر تعمیر آن باشید.

به عنوان نکات اخر میتوان گفت:

 1. سیبک خودرو که قابلیت ساپورت مقداری از وزن خودرو را نیز دارا هستند ، معمولا از یکسو به طَبَق و از سوی دیگر به متعلقات چرخ متصل می شوند.
 2. سیبک خودرو معمولا فقط در محور جلو ، و به سر هر طَبَق دیده می شود ، البته سیبک هایی هم در اتصالات میل فرمان وجود دارد که کوچکتر از سیبکهای سیستم تعلیق هستند و غالبا توسط عوام با سیبک های سیستم تعلیق اشتباه گرفته می شوند.
 3. اکثر سیبکها نیاز به نگهداری ندارند ، اما در برخی خودروهای قدیمی از سیبکهای گریس خور استفاده شده که باید همزمان با تعویض روغن یا حداکثر هر ۶ ماه یکبار گریس کاری شوند.

 

لوازم یدکی ام وی ام و سایر خودروهای چینی را با ضمانت نامه ۴ماهه بدون قید و شرط از شرکت قطعات خودرو چینی سامکو بخواهید

با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.