loading

دیسک ترمز

دیسک ترمز

عملکرد دیسک ترمز به این صورت است که یک کالیپر یک یا چند لنت را بر روی دیسک فشار میدهد، اصطکاک ایجاد میکند و سرعت چرخش محوری که به آن متصل است را آهسته تر میکند. در حالی که تمام سیستم ها بر اساس این اصل عمل میکنند ولی قطعات مورد استفاده برای این کار بسیار متفاوت است. دیسک ترمز قطعه ای است که لنت ها با آن درگیر می شوند و چرخ های خودرو را از حرکت باز می دارند که به آن دیسک چرخ نیز گفته میشود.

سیستم دیسک ترمز در وسائل نقلیه بدون شک مهمترین بخش فنی به شمار می آید و صحت و سلامت عملکرد آن به معنای تضمین رهایی از خطر است. از این رو باید توجه داشت که این سیستم در بهترین وضعیت ممکن عمل کند. پد یا همان لنت، کالیپر و دیسک از قطعات مهم سیستم ترمز هستند. با تغییر در مواد سازنده و یا طراحی هر کدام از آن ها میتوان عمل ترمزگیری را بهبود بخشید.

به همین دلیل جنس های مختلف پد، کالیپر و دیسک با طراحی های متفاوت توسط تولیدکنندگان ترمز و یا خود کارخانه سازنده خودرو در دسترس هستند. هدف مهندسان در طراحی اجزاء سیستم دیسک ترمز، کمترین نرخ افزایش دما در طی فشرده شدن لنت روی دیسک و بیشترین نرخ کاهش دما پس از جدا شدن آن می باشد.

شرکت لوازم یدکی سامکو با پشتیبانی قوی ارائه دهنده بهترین لوازم یدکی خودرو میباشد.

دیسک ترمز

انواع دیسک ترمز

 1. صلب “Solid”

ساده ترین و البته ارزان ترین نوع دیسک ترمزی که شما میتوانید بخرید جامد “Solid” است. همانطور که از نامش برمی آید تنها از یک ماده جامد یعنی آهن ساخته شده و کاملا توپر است که برای سازنده و خریدار ارزان است. ولی در مدیریت حرارت به خوبی دیسک های دیگر نیست.

 1. شکاف دار “Slotted” یا شیار دار “Grooved”

در این روش طراحی، گرما به نحوی دیگر خارج میشود. یعنی شکاف ها یا شیارهای روی سطح دیسک به گازها اجازه فرار کردن میدهند. کناره ی شیارها باعث میشوند تا اصطکاک افزایش یابد البته در عوض لنت ها سریع تر مصرف خواهند شد که ارزشش را دارد. در ضمن شکاف ها هم عمل “Scraping” را بوجود می آورند که موجب تمیز شدن دیسک ترمز میشود.

 1. تهویه دار

رایج ترین نوع دیسک در ماشین های جدید است. این طراحی دو چهره دیسک  ترمز را از هم جدا می کند و اجازه میدهد کانال های خنک کننده تعبیه شوند تا گرما راحت تر فرار کند و اینگونه علاوه بر جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دیسک که موجب کاهش عملکرد و ترک خوردگی میشود، عمر پدها را هم طولانی تر میکند. در چند سال گذشته فرآیند خارج کردن هوا از این دیسک ها پیشرفت کرده است و امروزه عملکرد بهتری دارند.

 1. موج دار “Waved”

یک برش عرضی از دیسک های شیار دار و قوس دار کانال های تهویه هوا را نشان میدهد. این نوع از دیسک ترمز چندین سال در مسابقات موتورسواری استفاده میشدند. تا این که آئودی تصمیم گرفت امتیاز آن را از دوکاتی بخرد و روی این مدل از دیسک چرخ سرمایه گذاری کند.

آئودی چند سال پیش شروع به معرفی آن ها در برخی از خودروهای سریع تر خود کرد. وزن کمتر به دلیل کمتر بودن مواد سازنده و تخلیه حرارتی بهتر مزایایی بودند که کمپانی آلمانی از آن ها صحبت میکرد همچنین ظاهر متفاوت دیسک های موج دار از دیگر عامل استقبال خریداران از آن ها شده است.

 1. سوراخ شده “Drilled”

هنگامی که یک پد ترمز مورد استفاده سنگین قرارمیگیرد، گازها و ذرات ریزی را از خود آزاد میکند ویک لایه روی دیسک چرخ ایجاد میکند. در این حالت پد نمیتواند به صورت موثر دیسک را لمس کند که اصطلاحا به آن خشک شدن ترمز میگویند.

اگر بر روی دیسک ترمز حفره هایی تعبیه شود گازها میتوانند از طریق آن فرار کنند و همچنین این گونه وزن دیسک هم کاهش میابد. اما این سوراخ ها میتوانند تبدیل به نقطه استرس شوند و در هنگام ترمز گیری های سنگین منجر به ترک های سنگین شوند.

اما لنت های جدید کمتر از نسل های قبلیشان گاز و ذرات ریز تولید میکنند بنابراین به حفره های کمتری روی دیسک نیاز است. اما شما در جاده ها با چنین مشکلاتی رو برو نخواهید شد و به همین دلیل است که این مدل از دیسک رایج ترین مدل هستند به علاوه آن ها اندازه کافی قوی ساخته میشوند تا شکسته شدن به اتفاق نادر تبدیل شود همچنین پشت چرخ های بزرگ زیبا بنظر میرسند.

 1. سرامیک کربن “Carbon ceramics”

بهترین روش برای مدیریت حرارتی دیسک ترمز استفاده از سرامیک کربن است. این ماده تحت فشار ترمزگیری های سنگین بهترین عملکرد را دارد و احتمال خم شدن و تغیرر شکل در آن بسیار کم است. همه ی این ها یعنی بیشتر از دیسک های دیگر عمر میکنند.

در ضمن مزیت دیگر دیسک های سرامیک کربنی وزن کم آن نسبت به بقیه دیسک هاست. به خاطر قیمت بسیار بالای این دیسک ها استفاده از آن ها هنوز هم زیاد معمول نیست. در اصل هزینه ساخت دیسک های سرامیک کربن بسیار زیاد تر از دیسک های دیگر است.

شرکت لوازم یدکی سامکو ارائه دهنده انواع لوازم یدکی ام وی ام میباشد.

دیسک ترمز

چند نکته مهم:

 • ضمن رعایت اصولی ایمنی نظیر استفاده از دستکش برای محافظت از دست ها و سه پایه برای حفظ تعادل و پایداری خودرو اقدام به باز کردن چرخ ها کنید تا به سیستم ترمز برسید. توصیه می شود برای حفظ سلامتی خود پیش از انجام این کار به کارواش رفته و از متصدی بخواهید با فشار آب داخل چرخ ها را شست و شو دهد تا ذرات و گرد لنت ترمز که معمولا برای تنفس خطرناک هستند از محفظه چرخ ها زدوده شود. با باز کردن چرخ به مجموعه سیستم دیسک ترمز دسترسی خواهید داشت. کالیپِر ترمز در همه خودروها معمولا با دو پیچ بزرک به ستون کمک فنر متصل شده است. با باز کردن این دو پیچ کالیپر ترمز از جای خود بیرون می آید. کالیپر را با استفاده از بست پلاستیکی یا سیم به ستون کمک فنر ببندید چرا که کالیپر سنگین است و آویزان بودن آن به شیلنگ ترمز آسیب می زند.
 • در مرحله بعد باید دیسک ترمز را از جای خود بیرون بیاورید. در تمامی خودروهای سواری دیسک ترمز در دو حالت قرار دارد. یا کاملا رها است که با فشار دیسک و بسته شدن پیچ های چرخ در جای خود محکم می شود یا اینکه با یک پیچ کوچک در جای خود قرار گرفته است که وظیفه این پیچ تنها جلوگیری از رها بودن دیسک است. در این صورت پیچ را باز کنید تا دیسک ترمز رها شود و بیرون بیاید.
 • با بیرون آوردن دیسک ها آنچه شما از پس انجامش بر می آمدید انجام شده است. حال باید دیسک را به یک تراشکار ماهر بسپارید تا به کمک دستگاه تراش به اندازه مورد نیاز از روی دیسک بار بردارد تا تمام ساییدگی ها و ناهمواری ها از روی دیسک ترمز زدوده و تاب دیسک گرفته شود.

و اما به عنوان نکات اخر میتوان گفت:

 1. پیش از پایان لنت ترمز اقدام به تعویض آن ها کنید. بازسازی خرابی دیسک ترمز به دلیل تمام شدن لنت ها هزینه سنگین تری نسبت به قیمت لنت ترمز نو دارد.
 2. توجه داشته باشید زمانی که ترمزهای خودرو داغ هستند، پاشش اندکی آب مانند رفتن به کارواش یا ورود به گودال آب می تواند باعث تاب برداشتن دیسک شود. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که صفحه فلزی پشت دیسک که به منظور جلوگیری از پاشش آب به دیسک در پشت دیسک روی ستون کمک فنر نصب شده است خراب نشده و بر خودرو شما وجود داشته باشد.
 3. مشکلات مشابهی برای ترمز های کاسه ای نیز پیش می آیند که راه حل آن درست مانند رفع عیب دیسک ترمز است و پس از بیرون آوردن کاسه ترمز ها توسط تراشکار انجام می شود.

 

لوازم یدکی ام وی ام و سایر خودروهای چینی را با ضمانت نامه ۴ماهه بدون قید و شرط از شرکت قطعات خودرو چینی سامکو بخواهید

با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.