خرابی بلبرینگ در خودرو چه حوادثی را در پی دارد؟

آیا تا به حال با خرابی بلبرینگ خودرو مواجه شده اید؟سوالی که گاها ذهن ماشین سواران خودرو را درگیر میکند این است که بلبرینگ خودرو چیست و خرابی بلبرینگ خودرو چه حوادثی را در پی دارد؟
یکی از پر اهمیت ترین قطعات چرخ های خودرو و بهتر است بگوییم جلوبندی خودروها بلبرینگ آن است که به وجود آمدن ایراد و خرابی در آن می تواند باعث بروز مشکلاتی برای سرنشینان خودرو شود. در واقع مشکلات رایجی که پیرامون خرابی بلبرینگ خودرو ایجاد می شوند عبارتند از قفل شدن لاستیک ها، لق زدن چرخ ها و در بدترین حالت در رفتن چرخ ها که می تواند جبران ناپذیری را رقم بزند.
وظیفه ی اصلی بلبرینگ تسهیل کردن چرخش هر نوع چرخ ، از چرخ دوچرخه گرفته تا چرخ هواپیما می باشد.واژه بلبرینگ هم دو بخش دارد. یکی بال به معنای توپ و دیگری بیرینگ با معنای یاتاقان. همچنین این وسیله موجب کاهش اصطکاک بین دو سطح می گردد و در نتیجه باعث کمتر شدن صدای چرخش می شود. حوادث جبران ناپذیری به دنبال خرابی بلبرینگ خودرو اتفاق می افتد.

به علاوه بلبرینگ موجب نرمی چرخش جرخ‌ها نیز می‌شود.بلبرینگ را باید یک از مهمترین اجزاء مجموعه چرخ‌ها دانست. قطعه‌ای دوار شامل یک قطعه فلزی دایره‌ای، شیار و گوی‌هایی که درون این شیار قرار دارند. بلبرینگ صدای چرخش مجموعه چرخ و متعلقات آن را کاهش داده و موجب نرمی و تسهیل حرکت خودرو می‌شود.

بلبرینگ‌ها معمولا در جاهایی به کار می‌روند که بار وارده به نسبت کوچک باشد. در یک بلبرینگ بار از لایه خارجی به گوی‌ها اعمال و از آنجا فشار به لایه داخلی منتقل می‌شود. با توجه به کروی بودن گوی‌ها، نقطه تماس آنها با لایه‌های درونی و بیرونی بسیار کوچک خواهد بود. در نتیجه برخلاف رولبرینگ که مانند چرخ‌های تانک سطح تماس زیادی دارد، می‌توانند بسیار نرم حرکت کنند.
وقتی خودرو توقف می‌کند، بلبرینگ‌ها شروع به خنک شدن کرده و خلائی از لوبریکنت، هوا و فلز تماسی ایجاد می‌شود.
شرکت لوازم یدکی سامکو ارائه دهنده مرغوب ترین لوازم یدکی خودرو شما میباشد.

خرابی بلبرینگ

جنس بلبرینگ‌ خودرو

بلبرینگ ها از چه موادی ساخته میشوند؟ بلبرینگ اجزای متفاوتی دارد، اجزای غلتنده یا همان ساچمه ها ،شبکه نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ که در اینجا قفسه بلبرینگ نام دارد در برسی و شناخت انواع رایج بلبرینگ باید به متریال تشکیل دهنده این اجزا دقت کرد. همچنین رینگ خارجی و داخلی بلبرینگ که در برگیرنده این اجزاست خود از مواد و الیاژ های مختلفی ساخته میشود.

اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ خودرو

به‌طور کلی اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ را می‌توان موارد ذیل دانست:
رینگ خارجی، رینگ داخلی، ساچمه، قفسه و در بسیاری از مواقع درپوش. البته در مواردی این اجزاء ممکن است بسته به کاربرد بلبرینگ کمتر یا بیشتر شوند. برای مثال باید بگوییم ممکن است نیاز به دو ردیف ساچمه در برخی موارد وجود داشته باشد.
بلبرینگ ماشینی و شماره فنی آنها، شماره فنی بلبرینگ های خودرویی سبک به چه صورت است ؟
بلبرینگ خودرو سبک غالبا مانند سایر بلبرینگ‌ها میباشند اما در بازار برای خرید بلبرینگ خودرو بیشتر سعی میشود نام بلبرینگ خودرو را بگویند تا شماره فنی آن مانند بلبرینگ چرخ عقب پراید ، بلبرینگ دینام پژو ۴۰۵ و … ولی تمام آنها دارای شماره فنی میباشند.

علائم و نشانه‌های خرابی بلبرینگ خودرو

دو نشانه مهم برای اینکه ما متوجه شویم بلبرینگ ما دچار خرابی شده است ، وجود دارد:
۱- لرزش فرمان در هنگام رانندگی
۲- موردی که قابل اطمینان‌تر می‌باشد، صدایی است که از چرخ به گوش میرسد که تا حدی ناهنجار و غیر متعارف می‌باشد. درواقع این صدا مانند این است که چیزی به چرخ گیر کرده و با تند‌تر شدن سرعت خودرو ریتم صدا هم تند‌تر می‌شود.

چه چیزی موجب بلند شدن صدا از بلبرینگ خودرو میشود؟
• بلبرینگ‌های چرخ به چرخ متصل و دائماً در حال چرخش‌اند. ازآنجایی‌که چرخ‌ها هنگام رانندگی با جاده در تماس‌اند، ممکن است دلایل مختلفی برای خراب شدن و یا ایجاد صداهای عجیب وجود داشته باشند.
• نصب نادرست
اگر بلبرینگ‌ها را به‌تازگی تعویض کرده‌اید، عجیب است که با خرابی بلبرینگ خودرو به این زودی همراه شوید. تنها توضیح این است که بلبرینگ‌های چرخ آسیب‌دیده‌اند زیرا به‌اشتباه و برخلاف توضیحات تولیدکننده نصب‌شده باشند.
• عبور خودرو از آب عمیق
• رانندگی در جاده‌های ناهموار
بلبرینگ‌های چرخ تمام فشار وزن خودرو را تحمل می‌کنند. اگر روی مسیری پر از دست‌انداز یا برآمدگی رانندگی کنید، بلبرینگ به ‌راحتی در معرض آسیب قرار می‌گیرد.وقتی به چیزی برخورد می‌کنید، ساچمه‌های بلبرینگ به داخل حلقه (رینگ شیاردار که بلبرینگ قرار دارد) فشار داده می‌شود که به خاطر آن عیوب کوچکی در بلبرینگ ایجاد می‌شود.
رانندگی با این بلبرینگ‌های معیوب، موجب ایجاد گرما و اصطکاک بیشتری می‌شود. گرما به‌سرعت موجب جدا شدن تکه‌هایی از بلبرینگ می‌شود که روان کننده را آلوده می‌کند و خرابی بلبرینگ خودرو را تسریع می‌کند. بااین‌حال ممکن است چند ماه طول بکشد تا خرابی به چشم بیاید.
• تایرهای نامتوازن و یا شوک‌های بد

خرابی بلبرینگ

شمامیتوانید با مراجعه به شرکت لوازم یدکی سامکو بهترین و مرغوب ترین بلبرینگ های خودروهای چینی را تهیه کنید و مانع آسیب رسیدن به خودرو خود شوید.

نکاتی که بهتر است به آن‌ها دقت بیشتری کنیم تا از بروز ناگهانی خرابی بلبرینگ خودرویتان تا حد امکان جلوگیری به عمل آورید:
۱- در انتخاب جنس بلبرینگ دقت کافی نمایید. دارا نبودن کیفیت مناسب، می‌تواند یکی از علل تسریع خرابی بلبرینگ خودرویتان باشد.
۲- سعی کنید بر روی دست انداز‌ها سرعت خود را کم کنید. عبور با سرعت بالا از روی دست انداز‌ها موجب خورد شدن بلبرینگ می‌شود.
۳- توصیه می‌شود هر ۵۰۰۰ کیلومتر چرخ‌ها را جک بزنید و بچرخانید. اگر چرخ صدا بدهد و یا لق بزند با خرابی بلبرینگ خودرو همراه هستید و یا به اصطلاح بلبرینگ خورد کرده است.
پس باید به این علائم توجه کنیم تا دچار مشکلات و خرابی بلبرینگ خودرو نشویم و رعایت نکات فوق تا حد زیادی در این امر به شما کمک خواهند کرد و از آنجا که بلبرینگ نقش حیاتی را در خودرو شما ایجاد میکند باید بارعایت نکات مانع خرابی بلبرینگ خودروی خود شوید.

 

اگر از طرفداران خودروهای چینی  هستید از بابت تامین لوازم یدکی آن ها از جمله بلبرینگ خودرو نگرانی نداشته باشید و با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی سامکو تماس بگیرید