شاید اولین باری که ماشینتان‌ خراب میشود ذهنتان به این سمت برود که زمان مناسبی برای تعویض صفحه کلاچ خودرو است یا نه؟
هرچندگاهی اوقات بعضی نمیدانند صفحه کلاچ خودرو چیست تا به فکر تعویض صفحه کلاچ خودرو و زمان مناسب برای تعویض آن‌باشند.

صفحه کلاچ خودرو چیست؟

صفحه کلاچ خودرو جزء قطعاتی محسوب می شود که پیوسته درگیراست و با هر بار فشار پدال چندین قطعه در خودرو برای انتقال نیرو به چرخ ها درگیر می شود.خودرو به منظور حرکت به سیستم انتقال نیاز دارد و این سیستم از اجزایی چون دیسک و صفحه کلاچ ، گیربکس، دیفرانسیل و … تشکیل شده است تا قدرت موتور از حرکت طولی پیستون که توسط میل‌لنگ ایجاد شده است به حرکت دورانی تبدیل شده و از طریق دیسک و صفحه به جعبه دنده و دیفرانسیل و در نهایت به چرخ‌های خودرو منتقل شود و خودرو به حرکت در آید.

حال زمانی که نیاز به حرکت نیست و قرار است تا خودرو کاهش سرعت دهد و متوقف شود باید این سیستم انتقال قدرت قطع شود و این وظیفه را سیستم کلاچ برعهده دارد.
اکثر افراد هر روز از خودروی شخصی خود برای رفت و آمد استفاده می کنند و برخی دیگر نیز مدام در حال مسافرت هستند، با این تفاسیر با توجه به فعالیت زیاد این قطعه بهتر است سیستم کلاچ خودرو بعد از گذشت ۵۰ الی ۶۰ هزار کیلومتر بسته به نوع رانندگی تعویض و یا در حد امکان رگلاژ شود‌.
شمامیتوانید بامراجعه به شرکت سامکو،مرغوب ترین لوازم یدکی از جمله صفحه کلاچ را تهیه کنید.
البته نوع رانندگی افراد نکته ای است که در زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو بااید به آن دقت کرد، زیرا اگر فردی پیوسته در حال مسافرت و یا در مسیرهای برون شهری تردد کند زمان تعویض صفحه کلاچ خودروی وی نسبت به افرادی که در داخل شهر تردد می کند متفاوت خواهد بود.

صفحه کلاچ

چگونگی خرابی صفحه کلاچ‌ خودرو

عموما اکثر رانندگان مبتدی، در ابتدای رانندگی‌ شان، پای خود را بیش از حد بر روی کلاچ نگه می‌ دارند و حتی در سرعت نیز پای خود را به صورت آهسته روی کلاچ گذاشته تا در مواقع ضروری آن را بفشارند. درواقع همین موضوع موجب درگیری صفحه کلاچ شده و در طولانی مدت شما را مجبور به تعویض صفحه کلاچ می‌ کند.
از دیگر دلایل خرابی کلاچ خودرو می توان به رانندگی در ترافیک اشاره کرد که به دلیل ترمزهای متعدد ، صفحه کلاچ دائما درگیر بوده و به مرور زمان خراب می شود. البته گفتنی است این موضوع در خصوص رانندگانی که در مسیرهای برون شهری رفت و آمد دارند و ترافیکی پیش روی خود ندارند، ممکن است گاهی تا ۷۰ یا ۸۰ هزار کیلومتر هم نیازی به تعویض صفحه کلاچ پیدا نکنند که در مورد خودروهایی که در شهر تردد دارند ، قطعا این میزان نصف خواهد شد.

تشخیص زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ خودرو

۱- ضعف شدید خودرو در حرکت سربالایی به معنای اتمام صفحه کلاچ خودرو است و آنگاه زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو میباشد.
۲- حرکت خودرو در حالت سکون با دنده ۲ اگر با خاموش نشدن خودرو همراه شود و خودرو حرکت کند یعنی زمان تعویض دیسک و صفحه خودرو فرا‌ رسیده است که این روش یک تست تجربی محسوب می‌شود و دقیق نیست.
شاید پیش آمده باشد که نزد تعمیرکاری بروید و از وی بخواهید تا صفحه کلاچ شما را تست کند!
خب وی دوری با خودرو می‌زند و به شما می‌گوید ، آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که تعمیرکار چگونه متوجه زمان تعویض دیسک و صفحه می شود؟
زمانی که اتومبیل در حال سکون است دنده را در ۲ قرار داده و کلاچ را رها می‌کنیم، اگر خودرو حرکت کرد و خاموش نشد دیسک و صفحه تمام شده است.
اما اگر خودرو سریع خاموش شد، هنوز زمان تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است؛ به همین سادگی!
۳- اگر دنده ۱ و دنده عقب خودرو به سختی جا رود یعنی زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو است ولی اگر برای تمامی دنده‌ها این حالت وجود داشت احتمالا روغن گیربکس تمام شده است.
۴- یکی از بهترین و اصولی‌ترین روش تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه این است که در حال حرکت با سرعت ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت، خودرو را در دنده ۴ قرار داده و پدال گاز را تا انتها فشار دهید. در این حالت اگر موتور خودرو شتاب گرفت و پرش داشت یعنی دیسک و صفحه با یکدیگر درگیر نیستند و زمان تعویض دیسک و صفحه فرا‌ رسیده است.
۵- اگر در سر بالایی نیمه شدید، نیاز به تعویض دنده به شماره‌های سنگین بسیار مشهود باشد، نشانه‌ای برای تعویض صفحه کلاچ خودرو است.
۶- هنگام رها کردن کلاچ، پای شما سریعاً به عقب پرتاب می‌شود.
۷- دنده‌ها در هنگام جا زدن صدا می‌کنند.
۸- پدال کلاچ سفت و خشک شده و حالت ارتجاعی و فنری خود را از دست داده باشد.
بنابراین در صورت مشاهده این علائم هر چه سریع‌تر اقدام به تعویض صفحه کلاچ خودرویتان کنید.

صفحه کلاچ

عواملی که باعث کاهش عمر صفحه کلاچ خودرومی‌شود

شتاب زیاد
برای افزایش طول عمر صفحه کلاچ و عدم نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودرو به سرعت، یکی از اصلی ترین فعالیت‌هایی که باید در نظر گرفته شود رانندگی ایمن و بدون شتاب است زیرا شتاب زیاد باعث استهلاک آن می‌شود.
فشار در سر بالایی‌ها
تمام جاده‌های جهان دارای سر بالایی‌ها و سرازیری‌هایی هستند و مهم‌ترین کاری که در این پستی و بلندی‌ها باید انجام شود حرکت با دنده مناسب و فشار نیاوردن بر روی موتور وسیله نقلیه است . با حرکت با دنده مناسب و تعویض با دقت در سر بالایی‌ها و فشار نیاوردن بر روی موتور می‌توانید عمر صفحه کلاچ خود را افزایش دهید.
تعداد سر نشین
هر خودرو توان حمل تعداد مشخصی مسافر و ظرفیت بار معینی دارد که در صورت عدم رعایت آن بر روی تمام قطعات خودرو فشاری مضاعف ایجاد می‌شود و باعث استهلاک بیشتر وسیله نقلیه شده و ممکن است خودرو را زودتر با مشکل مواجه کند و این اتفاق روی صفحه کلاچ نیز تاثیر مخربی دارد و با رعایت استاندارد ظرفیت خودرو، می‌توانید از کاهش طول عمر آن خود جلوگیری کنید.
جنس نامرغوب صفحه کلاچ
تاب داشتن و خط داشتن فلایویل
قراردادن پا بر روی کلاچ
باتوجه به ذکرشدن موارد فوق باید در انتخاب و تعویض صفحه کلاچ ‌خودرو دقت کرده و از نمایندگی ‌معتبر سامکو اقدام به تهیه آن کنید.

اگر از طرفداران خودروهای چینی  هستید از بابت تامین لوازم یدکی آن ها از جمله صفحه کلاچ خودرو نگرانی نداشته باشید و با تلفن های  ۳۳۹۶۱۹۵۵-۰۲۱ و ۳۳۹۸۰۲۴۰-۰۲۱ با دفتر مرکزی سامکو تماس بگیرید